Dzień Babci i Dzień Dziadka to nieoficjalne święta mające na celu uhonorowanie wszystkich babć i dziadków. W te dni tradycyjnie nasi wnukowie składają życzenia swoim babciom i dziadkom i obdarowują ich kwiatami, laurkami i prezentami, często wykonanymi przez siebie.
W Polsce Dzień Babci to stosunkowo młode święto, gdyż obchodzimy je dopiero od około 30 lat. W innych krajach ten dzień obchodzony jest w innych terminach niż u nas, np. w USA i Kanadzie w pierwsza niedzielę po Labour Day czyli Dniu Pracy i jest on nazwany National Grandparents Day – czyli Narodowe Święto Dziadków (dziadków i babć oczywiście). Dla ciekawości dodam, że święto to zostało zatwierdzone przez Kongres i Prezydenta Jimmiego Cartera, który w 1978 r. podpisał proklamację ustanawiającą pierwszy poniedziałek września świętem oficjalnym. Dzień Dziadków i Babć ma w USA swój hymn skomponowany przez Johna Prilla i zatytułowany „A song for Grandma and Grandpa”, a symbolem tego dnia jest niezapominajka, jakże jednoznaczny symbol – w języku angielskim ten kwiatuszek tak pięknie się nazywa „forget me not”( nie zapomnij mnie).
Każdy z nas ma swoją ukochaną babcię, dla nas naszą ukochaną była Babcia Maria, która urodziła się w roku 1882 w Niżnym Nowgorodzie jako córka mieszczanina Antoniego Aleksandrowicza Dejczmana, syna uczestnika powstania 1863 roku, i Konstancji Wiktorowny Ihnatowicz. Podstawowe wykształcenie babcia uzyskała w Mariańskim Gimnazjum w Ufie, a następnie uczyła się w szkole żeńskiej w Muromsku, za co otrzymała srebrny medal. Ukończyła też specjalny kurs ósmej klasy dopełniającej (domowe gimnazjum z arytmetyki) w Orenburgu 14.08.1903 roku. Studiowała w Sankt Petersburgu i 6.04.1913 roku ukończyła Sankt Petersburski Żeński Medyczny Instytut z tytułem „Dentysty z wyróżnieniem”. Jednym z wykładowców był tam Iwan Pietrowicz Pawłow, rosyjski fizjolog, laureat Nagrody Nobla w 1904 roku w dziedzinie medycyny.
Praktykowała w Sankt Petersburskiej Szkole Dentystycznej E.F Wongl – Świderskiej. Po powrocie w 1921 r. do Warszawy z synem Bronisławem i córką Heleną oraz swoim ojcem Antonim zamieszkali w Aninie. Jej mąż Stanisław wrócił do niepodległej Polski dopiero w 1923 roku. W tym samym roku Komisariat Rządu na miasto stołeczne Warszawę zarejestrował praktykę dentystyczną babci, co umożliwiło jej podjęcie pracy jako dentystka w Gimnazjum męskim Kazimierza Jakuba Kulwiecia w Warszawie, założonym w roku 1918, a usytuowanym przy pl. Trzech Krzyży 8, w kamienicy Naimskich i Jungów.Potem babcia Maria prowadziła prywatną praktykę w Aninie. Babcia aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym Anina, organizując spotkania Koła Młodzieży Anińskiej, które odbywały się w domu rodzinnym. O tych spotkaniach wiele osób wspominało podczas pogrzebu babci w roku 1978, który odbył się na cmentarzu na Glinkach – obecnie Marysin Wawerski. Babcia nasza była osobową otwartą, z poczuciem humoru, młodzi ludzie garnęli się do niej, gdyż nikogo nie oceniała za postępowanie, jednak zawsze umiała dać stosowną radę i nigdy nie nalegała na konieczność skorzystania z tej rady. Wybór zawsze należał do ciebie. Za to pokochała ją młodzież, za to kochaliśmy ją my, znajdując w niej oparcie, miłość i ciepło.
Wiele osób zastanawia się, jak to jest z tymi naszymi dziećmi i wnukami. Ja uważam, że nasze dzieci kochamy zupełnie inaczej, rozsądniej, ponieważ sprowadzamy je na ziemię w okresie naszej młodości i staramy się dać im wszystko, co jest możliwe, nie zaniedbując siebie, pamiętając o tym, że pracujemy, awansujemy, zarabiamy, walczymy o swoją pozycję społeczną i zawodową. Natomiast nasze wnuki kochamy miłością bezgraniczną. Dajemy im poczucie bezpieczeństwa, ciepło, dobroć, ocieramy im łzy, tłumaczymy porażki, cieszymy się ich sukcesami, pocieszamy dobrym słowem, przygotowywanymi przysmakami, które im, naszym wnukom, przygotowujemy.
Czytając niegdyś książkę „Pani sekretarz stanu” wielkiej Pani Polityk Madeleine Albright odnotowałam zdanie (przywołuję je z pamięci ): „…podczas każdego przyjęcia dyplomatycznego z żonami dyplomatów rozmawiałam grzecznościowo na temat ich dzieci lub wnuków, co było koniecznością, ale nie sprawiało mi przyjemności, ale tylko do czasu gdy sama zostałam nimi obdarzona. I teraz proszę państwa stwierdzam autorytatywnie że mając wnuki – mówię tak po prostu – nie da się o nich nie rozmawiać…”. Tyle Madeleine Albright.
I właśnie w ten Dzień Babci i w następny Dzień Dziadka, nasi najukochańsi przychodzą do nas z kwiatkami, z laurkami, a czasami i z piosenkami, których nauczyli się w przedszkolu lub szkole i śpiewają „…u babci jest słodko, świat pachnie szarlotką…” lub „…Jak macie babcię, to się nie trapcie…”. Żaden prezent nie jest tak piękny, jak laurka wykonana rączką naszej najukochańszej pociechy. Kochamy te nasze wnuki miłością wielką i bezgraniczną, a czasami ślepą, a one starają się nam oddać to w swoich wierszykach, laurkach lub piosenkach.
Wszystkim Babciom i Dziadkom
Życzę Najpiękniejszego
Dnia Babci i Dnia Dziadka!
Życzę Słonecznego Dobrego Dnia!
Wasza Jadwiga
23 stycznia 2010 - 10:50
Bardzo ładna historia babci Marii, naprawdę urocza. I ten opis o jej radach, spotkaniach z młodzieżą…Szkoda, że nie żyłam w tamtych czasach, żeby móc uczestniczyć w takich zebraniach Młodzieży Anińskiej (nawet jeśli nie mieszkam w Aninie) :). Nie wiedziałam, że to święto jest takie młode, dla mnie istniało od zawsze, bo zawsze robiłam laurki i dzwoniłam z życzeniami, jeśli akurat tego dnia nie mogłam przyjechać osobiście złożyć życzeń.
Wszystkie babcie są na pewno najwspanialszymi babciami w oczach swoich wnuków (dziadkowie oczywiście też), więc dołączam się jeszcze do życzeń i życzę wszystkim osobom będącymi babciami i dziadkami jak najwięcej przyjemności w życiu i spełnienia marzeń (żadne nie jest niemożliwe!).
23 stycznia 2010 - 18:36
Dziękuję za wpis i tyle sympatii dla wszystkich babć i dziadków, myślę, że masz rację wnuki sa najmilszymi naszymi istotami a każda babcia i dziadek marzy o najwspanialsych chwilach dla nich
Pozdrawiam serdecznie
28 stycznia 2010 - 21:15
Witam serdecznie Pani Jadwigo. Bardzo, bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione ciepłe słowa. Dziękuję za pozostawiony adres. Wspaniały post, bardzo ciekawy blog. Będę tu z radością przychodziła z odwiedzinami. Dziękuję również za link. A dzisiaj pozostawiam moc serdeczności – halna
29 stycznia 2010 - 12:19
Kochana Pani Halino,
Serdecznie dziękuję za odwiedziny, które sprawiły mi niekłamaną radość. Jest to dla mnie wyróżnienie, że najlepsza blogierka odwiedziła mój skromny blog.
Życzę Pani DUŻO ZDROWIA, bo jak będzie zdrowie to na wszystko będzie czas i siła, na pisanie bloga, na wyjazdy i oprowadzanie nas po pięknych zakatkach Polski i okolic Warszawy też. Życzę sukcesów w tym blogowaniu i w konkursie blog roku 2009 też.
Ukłony i gorące pozdrowienia