Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Danie to polecam na śniadanie wielkanocne 

Wielkanoc  2010 pieczone biała kiełbasaSurową białą kiełbasę – po jednej sztuce dla każdego (plus trzy na wszelki wypadek) obgotowuję przez 10 minut. Wyjmuję z wody i układam na brytfannie, polewam roztopioną słoninką i wstawiam do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na 30 minut. W międzyczasie obieramy cebulę i kroimy w piórka. Na patelni rozpuszczamy tłuszcz: słoninę lub smalec, na rozgrzany tłuszcz wsypujemy cebulę. Ma ona być zeszklona, a nie usmażona. Wtedy jest smaczna i nie ma smaku spalenizny. Cebulę przekładamy na pieczoną  kiełbasę i wstawiamy jeszcze na 5 minut do piekarnika. Wykładamy na półmisek, okładamy cebulką, podajemy na gorąco.

Sernik z masą kajmakową

Sernik jest bardzo lubiany w naszej rodzinie, i przez tych starszych, i tych młodszych.

Składniki:

1 kg sera mielonego w kubełku (dowolny – może być najtańszy)
14 jajek
200 g cukru pudru lub zwykłego cukru
Torebka cukru waniliowego
Paczka skórki pomarańczowej
Rodzynki
100 g masła
Budyń śmietankowy lub inny wg upodobań

Wykonanie:

Żółtka oddzielam od białek, ubijam z cukrem, dodaję cukier waniliowy, skórkę, ser, rodzynki, obtaczam w budyniu i dodaję do masy, na końcu masło (wyjęte wcześniej z lodówki, aby było miękkie) i wszystko miksuję. Dodaję ubitą pianę z białek, wylewam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Do piekarnika ciasto wędruje na 60 minut w temperaturze 200 stopni (pierwsze 10 min), a następnie na 180 stopni. Wyrośnięte i ładnie wypieczone (kolor jasnobrązowy) pozostawiam do ostygnięcia. Każdy sernik musi opaść – i ten też. Wykładam na deskę obłożoną papierem do pieczenia. Przygotowanie sernika trwa 10 min, pieczenie 60 min w zależności od piekarnika oraz od tego, czy ma funkcję termo obiegu. Sernik jest łatwy w przygotowaniu i udaje się wszystkim

Polewa kajmakowa:

Rozpuszczam krówki (im więcej tym lepiej, ca 0,5 kg) w kąpieli wodnej. Przestudzonymi, dość chłodnymi, na pograniczu gęstnienia, oblewam przygotowany sernik, dekoruję migdałami obranymi z łupinek. Można obrać migdały, posiekać, zmieszać z masą karmelową i wylać na sernik. Udekorować wg uznania.

Kajmak inaczej  od Joli

1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru, 1/4 kostki masła,2 lyżki kakao – wszystko to zagotować i odstawić do ochłodzenia. Jak już
będzie zimne, dodać 1 szklankę mleka w proszku dobrze wymieszać aby nie
było grudek, które się robią po dodaniu mleka. Tak przygotowanym kajmakiem smarujemy wcześniej upieczony sernik. Można posypać wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów, ja podaję sernik z kajmakiem bez dodatkowych przystrojeń. Pychotka.

Smacznego!
Przepisy dla Was przygotowała
Wasza Jadwiga

komentarzy 18 do wpisu “Pieczona biała kiełbasa i kajmak inaczej”

  1. zośka

    W ogóle tu nie byłam, przepisu nie widziałam , oczy mam szeroko zamknięte i niech już będzie po tych świętach!!!
    Jaga, Ty po jakimś kursie znęcania się jesteś?

  2. Beata

    Kucharka ze mnie kiepska, więc wychodzą braki, co to znaczy: rozpuszczam krówki w kąpieli wodnej? Ile trzeba do nich wlać wody?

  3. Jadwiga

    Kochanie, nie jestem po takim kursie, choć czasami chciałabym być, a za Toba przepadam, więc takie mam pomysły na te święta, a co ja mam dla was pisać krótką historię mojego długiego życia ?
    Pozdrawiam
    jutro też będzie smacznie
    J

  4. Jadwiga

    Beata,

    cholera na coś kliknęłam i Twój komentarz uleciał jak sen jakiś złoty, ale zdążyłam przeczytać, podaję
    krówki rozpuszczam w kąpieli wodnej: wrzucam krówki do garnka i wstawiam je do większego garnka z wrzątkiem i podgotowuję ten wrzątek i w tej kąpieli moje krówki się rozpuszczają, i potwierdzam, ze jesteś świetną kucharką, więc to tylko przez zapomnienie,
    Całusy
    J

  5. Beata

    Jadziu, dziękuje, w życiu krówek nie rozpuszczałam, no chyba, że w żołądku! Ale Twoje przepisy mi narobiły smaku i się świąt nie mogę doczekać.

  6. Pleciuga

    Czółkiem – Jadziu! Co do białej kiełbaski, oczywiście najpierw ją gotuję przez 10 min. Potem okładam cebulką, posypuję majerankiem i wstawiam na noc do lodówki. Potem już tylko piecyk. Pycha i na wątrobę nie szkodzi a to z powodu majeranku.

    Co do bloków Za Żelazną Bramą – owszem – znam. Mieszkała tam kiedyś moja kuzynka z mężem i dzieciakami i to na bardzo górnym piętrze. Pamiętam,że była tam ślepa kuchnia, co mnie wprawiało w wielkie osłupienie. Co do ogniska – faktycznie pro publiko bono powinnam powiadomić odpowiednie służby, ale… zabrakło mi czasu.
    Pozdrawiam!

  7. Aleksandra

    Kochana bo ja teraz zaczęłam nową pracę i jestem od 9 do 17 w biurze i nie mam tyle czasu co przed tem ale czytam jak tylko przychodzi wiadomość że czytać można 🙂

    a dziś przyjechała do mnie Mamina i bzikujemy razem po mieszkanku i po nocy, a wogóle Ona się cieszy że mam taką przewodnicze i opiekunkę po Warszawie
    Nie wiemy kiedy pójdziemy spać ale dla urody zamierzamy spać 7 godzin.

    Mama mówi, że jak znajdzie trochę czasu i zaloży własną stronę to będzie pomagać innym tak jak Pani pomaga mnie

    całuski

  8. zośka

    Chciałam tylko dopisać ,że Beata jest bezkonkurencyjna w sprawie ile wody do wodnej kąpieli 🙂 bo przypomina mi moje początki gotowania, gdzie w książce kucharskiej były hasła typu:

    – a teraz zaklepać mąką ( jak w chowanego?!!! )
    – zrobić zasmażkę (a, z czego tak zasmażka i jak ją się robi już ani słowa !!!)

  9. Jadwiga

    Kochana Zośko,
    sama bym nie wiedziała co to zaklepać mąką?
    Może to chodzi o zrobienie zaprawy do zupy lub sosu?
    Tak? No to jak można się domyśleć, pewnie że w chowanego?
    Miłego weekendu

  10. Jadwiga

    Olu,
    w życiu trzeba pomagać i być pomocnym, przecież to nic nie kosztuje a przyjemność duża i druga osoba czuje się lepiej iu tobie milej
    Pozdrowienia dla Mamy

  11. Jadwiga

    Kochana Pleciugo,
    Abyśmy wszyscy czuli się bezpieczni musimy dawać szkołę głupocie, bo przez nią mogą stać się większe krzywdy dla wielkiej ilości osób.
    Serdeczne pozdrowienia

  12. Jadwiga

    Beato,
    ten przepis z krówkami jest taki prosty, że naprawdę mazurek z takim kajmakiem zawsze jest udany, polecam całusy

  13. Beata

    Kobieto, przestań z tym sernikiem, bo mnie zawiść bierze; krówki to ja tutaj dostanę ale prawdziwego sera to za nic! Różne philadelpie, quark’i i inne takie pomieszańce, ale po prawdziwy polski ser to najbliżej do sklepu nabiałowego na placu Unii, ale to tak pi razy drzwi ze 2 tysiące kilometrów!!!

  14. Jadwiga

    No KOchana Beato,
    a mascarpone? tylko 1 kg ser dobry śmietanowy, to prawie taki jak z pl.Unii Lubelskiej lub Pl.Zbawiciela, no może z Polnej, choć ja kupuję na Szembeku, pycha i taki wielgach, lub w kubełkach dr Oetker takie produkuje 1 kg w kubełku.
    Dasz radę !
    Pozdroowienie

  15. Beata

    Mascapone? Dzięki za podpowiedź, choć to z 1000 kalorii w jednej łyżeczce, ale co tam, święta!

  16. Jadwiga

    Beato,
    ten serek śmietankowy najbardzie jest podobny do naszego serka śmietanowego i jest przemielony jak trzeba ponieważ jest już przygotowany jakby do sernika.
    Pozdrawiam

  17. Andrzej

    O rany! Drogie Panie- kubki smakowe nie zdzierżą tylu smakowitości w krótkim czasie. I wątróbka z resztą- też zagrożone. I pasek się skończy, a spodnie ( sukienka) jakoś zbiegną. Pozdrawiam, smacznego!

  18. Jadwiga

    Andrzeju,
    teraz rozumiesz mnie i moje cierpienia, gotuję robię różne dobre przysmaki a sama szlaban na gary bo nie mogę przytyć, nie mogą mi się skurczyć moje sukienki!
    Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.