Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Archiwum miesiąca październik 2010

Pigwa drzewo z mojego ogroduJedni mówią i piszą pigwówka, inni nalewka z pigwy, a ja mówię: najlepsza jest nalewka z pigwy  z dodatkiem pigwowca. Pigwa pospolita Cydonia oblonga – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju pigwa. Pochodzi z obszarów Azji: Zakaukazia, Iranu, Turkiestanu, południowo-wschodniej Arabii ,  Azji Mniejszej. Rozprzestrzeniła się również w innych regionach. Do Europy Południowej prawdopodobnie została zawleczona. W Polsce jest uprawiana. Czasami mylona bywa z pigwowcem. Pigwowiec- chaenomeles speciosa to krzew rosnący naturalnie w Azji Wschodniej w Chinach i Japonii. Jest dekoracyjny  i pożyteczny, gdyż wydaje jadalne owoce, a kwiaty są bardzo ładne, najczęściej czerwone. Krzew rozłożysty – do 2 m, liście są błyszczące, skórzaste, kwiaty szkarłatno-czerwone. Kwitnie kwiecień-maj. Owoce są małe, jabłkowate, żółte lub zielone, twarde, przyjemnie pachnące. Wymaga stanowiska ciepłego i zacisznego, gdyż w zimie łatwo przemarza, ale gałązki po ścięciu łatwo odrastają. Jest rośliną mało owoc pigwywymagającą. Znane są trzy odmiany pigwowca: chiński, japoński i pośredni. Pigwowiec japoński dorasta do jednego metra i stosowany jest przede wszystkim do ogrodów skalnych. Odmiana chińska jest o wiele bardziej okazała i dorasta do 2 metrów, natomiast pośredni jest mieszanką chińskiego i japońskiego. Warto mieć chociaż jednego pigwowca na swojej działce.

Nalewkę z pigwy robię następująco:

Kilkanaście lat temu posadziłam w ogrodzie drzewo pigwy i krzewy pigwowca. Jabłuszka zrywam dopiero w październiku. Myję je solidnie w ciepłej wodzie. W ten sposób przygotowane ścieram je w malakserze, na tarce o dużych jarzynowych oczkach. Utarte jabłka wkładam do słoja i zasypuję cukrem w proporcjach 1,5 kg jabłek, 0,6 kg cukru. Moja nalewka nie jest tak bardzo słodka, ale oczywiście wszystko zależy od tego co kto lubi. Jeżeli lubimy słodszą dodajemy więcej cukru, jeżeli nie to mniej. Nasza inwencja twórcza jest bardzo wskazana przy nastawianiu nalewu z pigwy. owoce pigwy i po prawej stronie dwa jabłuszka pigwowca (te żółte)Zasypane cukrem jabłka odstawiam na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Po dwóch tygodniach zlewam sok. Owoce zalewam wódką – jest to spirytus rozcieńczony wodą – tak, aby całe były pokryte alkoholem. Do uzyskanego soku z pigwy dolewam spirytusu z wodą (wódki ale mocniejszej) i odstawiam. Po 6 tygodniach odcedzam nalane alkoholem owoce i mieszam z nalewem soku z pigwy z alkoholem. Nalewkę odstawiam celem sklarowania.

W roku 2009 do części nalewki w ten sposób przygotowywanej dolałam miodu wielokwiatowego jasnego zmniejszając jednocześnie ilość cukru. Pigwówka miała niebanalny smak i lekko brązowy kolor. Moje dzieci stwierdziły, że była pyszna. Napisałam o niej w czasie przeszłym gdyż cały zapas został wyczerpany podczas moich imienin w tym roku. Tak samo postępujemy używając miodu gryczanego. Wtedy smak nalewki jest intensywniejszy i trochę ostrzejszy. Opisując sposób przygotowania pigwówki napisałam o inwencji własnej, która właśnie w tym przypadku jest bardzo potrzebna. Każdy z nas ma inne wymagania smakowe i lubi bardziej lub mniej intensywne nalewki, dlatego proszę nie trzymać się kurczowo podanego przepisu, gdyż jest on bazą do stworzenia własnej, niepowtarzalnej, najsmaczniejszej nalewki z pigwy. Życzę wszystkim wielu udanych eksperymentów przy tworzeniu tej pysznej okowity.

Wasza

Jadwiga

SENIORALIA

Stoisko emporia Senioralia 24 październik 2010W Niedzielę wiele osób wybrało się na spacer na Pola Mokotowskie, aby po drodze również odwiedzić Bibliotekę Narodową, w której odbywały się Senioralia. Dlaczego Senioralia? Ano dlatego, że studenci mają swoje Juvenalia, więc my seniorzy mamy swoją imprezę organizowaną od trzech lat w tym samym miejscu. Było nas dużo, można powiedzieć sala widowiskowa Biblioteki Narodowej z ledwością pomieściła gości, ale w szczytowych okresach wiele osób siedziało na schodach. Występy trwały od godziny 11.30 Do 16.00 O której dokonano uroczystego zakończenia imprezy. Od godz. 11.30 rozpoczął się  przegląd grup artystycznych seniorów:

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, sekcja OLD BOYe, Zespół OLEANDER, Występ grupy tanecznej Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku przy TDW, Chór „La Musica” z Domu Kultury Śródmieście, Chór „Zacisze” oraz zespół wokalno-estradowy „Zaciszańska nuta”, Zespół wokalny „Karabello” z Klubu Seniora SM „Górczewska”, Zespół chóralny Cantylena z Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Partnerzy Senioraliówim. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Kabaretowy Zespół AD REM z Domu Kultury SMB „Imielin”, Szkoła Tańca „Sulewscy”, Chór „Bell Canto” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. H. Szwarc, Projekt seniorów z Klubu Złotego Wieku przy pl. Hallera oraz kapeli „Czarne Motyle”, Janka Patocka, Grupa taneczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji Shalom. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na najlepsze UTW, po czym odbył się KONCERT FINAŁOWY – Zespół Estradowy „Bielany”.

http://www.youtube.com/watch?v=qdNBgaS_KF4

Przed sala widowiskową rozlokowały się stoiska informacyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku, Uniwersytet Taneczny Trzeciego Wieku, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze”, Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytet Trzeciego Licznie zgromadzona widowniaWieku Woli i Bemowa, Stowarzyszenie Ochocki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Omega”, Stowarzyszenie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wesołej, Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Towarzystwo Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. F. Chopina, Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz stosika informacyjne organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Poradnia Dietetyczna Katedry Dietetyki, Wydziału Żywienia Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, Fundacja AVE, Fundacja na rzecz poprawy jakości życia OD-NOWA, Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, Stowarzyszenie „mali braci Ubogich”, Stowarzyszenie Społeczeństwa Wiedzy, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” jak również stoiska firm oferujących produkty i usługi dla seniorów: Biuro Podróży Artur, BZ WBK, Emporia, Fundusz Hipoteczny Dom, Invitatio, Kawon, M&I Sulewscy Akademia Tańca, Nordic Walking, Oficyna Wydawnicza „Interspar” Sp. Z o.o., Prezent dla Seniora, „SENIOR” Biuro Turystyczne, Speak&Spell, Super Senior (Baby Boomers), SenioraliaTreningi Pamięci, Zdrowie Seniora (Wydawnictwo Apteka), Żyj łatwiej.http://www.youtube.com/watch?v=rY9RxJjt5g0&feature=related

 

 W sumie impreza udana, potrzebna dla Seniorów można powiedzieć nadzwyczaj potrzebna, dająca pełen przegląd ofert Uniwersytetów III Wieku jak i Firm i ich ofert rynkowych. W miłej i wesołej atmosferze upłynął nam ten dzień i pewnie wszyscy wyszli zadowoleni, jedni z mile spędzonego czasu inni zaś z nowo nabytą wiedzą a niektórzy z cd różnych piosenkarzy jak Sława Przybylska, Mieczysław Fogg, Halina Kunicka i innych.

http://www.youtube.com/watch?v=g9JaHoZyTAQ&feature=more_related

 

Sprawozdawcą była

Wasza Jadwiga

Senioralia i emporiaW najbliższą niedzielę 24 października w godzinach 11.00 – 18.00  W budynku Biblioteki Narodowej w Warszawie odbędzie się spotkanie Uniwersytetów III Wieku.         
W trakcie spotkania, dla odwiedzających będą dostępne stanowiska promujące Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz inne organizacje działające na rzecz seniorów. Emporia Telecom zaprezentuje swoje telefony komórkowe dedykowane dla osób starszych. Osoby uczestniczące w tym spotkaniu będą mogły osobiście przetestować i poznać zalety telefonów Emporia. Inne atrakcje przewidziane na ten dzień to przegląd grup artystycznych seniorów: kabaretów, form teatralnych, estradowych, zespołów muzycznych i wokalnych oraz grup tanecznych. Goście Senioraliów będą mogli zapoznać się z ofertą m. in. wydawnictw prawniczych, biur turystycznych, banków.

Senioralia 2010 to okazja do poznawania się, zaprezentowania dorobku naukowego
i artystycznego seniorów, promocji zdrowego i twórczego stylu życia, a także integracji międzypokoleniowej. Organizatorzy chcą Bibliotek Narodowaprzełamać panujący stereotyp na temat jesieni życia, która u nas ma wydźwięk pejoratywny, natomiast może być czasem aktywności radości, optymizmu i ciekowości świata.

Senioralia odbędą się w budynku Biblioteki Narodowej w  Al. Niepodległości 213, W godz. 11.00 – 18: 00. Serdecznie zapraszam seniorów młodszych i starszych na tę miłą imprezę, spotkajmy się tym razem w Bibliotece Narodowej!

Zapraszała

Wasza Jadwiga

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.